pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sure-Flow™ Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Attain stable, drift-free measurements of challenging samples using a sure-flow electrode with its unique free-flowing liquid-to-liquid junction.
| Includes | Detachable bulb guard, 2 x 60mL bottles of fill solution |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| Precision | 0.01 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Material | Epoxy Body |
| Junction | Sure-Flow |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Hydrofluoric pH Electrode
A pH electrode featuring a glass body that is resistant to hydrofluoric acid.
METTLER TOLEDO™ InLab™ Easy pH Electrodes
A durable, polysulfone pH electrode with an integral bulb protector and gel electrolyte to avoid the inconvenience of refilling in field. Temperature sensors sold separately.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 80°C |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | <20 sec. |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Material | Polysulfone |
| Storage Requirements | 3mol/L KCl |
| Probe | NTC 30 kilohm |
| For Use With (Application) | Low maintenance, field measurement and educational use |
| Type | Combination Electrode |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Membrane | U Glass |
| Filling Solution Type | Gel |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Reach pH Electrodes
A pH electrode with an integrated temperature sensor featuring an extended shaft for measuring a wide range of samples in large vessels.
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
| pH Range | 0 to 14 |
| Membrane | HA Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Ceramic |
| For Use With (Application) | Accurate measurement in a wide range of sample types |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Solids pH Electrodes
A low maintenance glass pH electrode with an integrated temperature probe featuring a clog-free, open junction that eliminates the risk of protein fouling. Its spear shaped tip is designed for piercing solid and semi-solid food samples (IP67 rated).
| pH Range | 1 to 11 |
|---|---|
| Membrane | LoT Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Open |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Internal Reference | ARGENTHAL |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Science pH Electrodes
A pH electrode featuring a special glass body which is resistant to corrosive or organic samples, and is ideal for high temperatures and biological media. The high electrolyte outflow prevents contaminants from entering and clogging the junction, which would interfere with the reading.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 12 |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Membrane | A41 Glass |
| Filling Solution Type | 3mol/L KCl |
| Material | Glass |
| Junction | Moveable Glass Sleeve |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ARGENTHAL with Ag+ trap |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Flat Surface Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Measure flat, soft, moist, semi-solid or small volume samples with epoxy body flat surface pH electrodes.
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| Precision | 0.01 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002pH/day |
| Material | Epoxy Body |
| Junction | Glass Fiber |
| Storage Requirements | Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001, or standard pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. For enhanced electrode performance, use ROSS' pH electrode storage solution. Long-term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
Mettler Toledo™ pH Plug and Play Glass Titration Electrodes
For direct pH measurements and acid/base titrations in aqueous or non-aqueous media. Mettler Toledo pH Plug and Play Glass Titration Electrodes includes a Plug and Play sensor with integrated sensor chip for secure handling.
| Type | pH Plug and Play Electrode |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | For direct pH measurements and acid/base titrations |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Redox ORP Electrodes
An ORP/Redox electrode featuring a metal ring indicator designed for measuring oxidation/reduction potential; ideal for water and other general applications.
| For Use With (Equipment) | S7 to BNC (30281915) |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | For measuring the oxidation/reduction power of solution |
| Connector Types | S7 |
| Diameter (English) | 0.12 in. |
|---|---|
| Type | ATC |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 302°F |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 150°C |
Thermo Scientific™ Orion™Single Junction Glass Bodied Combination pH Electrode
Capture accurate measurements of a variety of samples types, including solvents, with Orion™ glass body pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 194°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | Short Term Storage (up to one week): Soak the electrode in pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. Long Term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Slope | 92 to 102% |
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Junction | Ceramic |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 90°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Glass Bodied Combination pH Electrode
Capture accurate measurements of a variety of sample types, including solvents, with Orion Glass Body pH Electrodes.
METTLER TOLEDO™ InLab™ NMR pH Electrode
A pH electrode featuring a slim shaft diameter that allows for measurements in NMR tubes or of very small sample volumes.
Oakton™ General-Purpose pH Probe, Refillable, Double junction, Glass, 3 ft Cable, BNC
Replacement Electrodes